Rómovia sú na Slovensku už 700 rokov; ich počet, rozmiestnenie a vzťahy k vybraným spoločenským javom
Abstrakt
Od prvej písomnej zmienky o prítomnosti Rómov na Slovensku uplynulo sedemsto rokov. O ich živote na Slovensku bolo napísaných mnoho odborných a vedeckých štúdií a článkov. Za posledných sedemsto rokov sa veľká pozornosť venovala ich asimilácii do spoločnosti a ich integrácii do hospodárskeho života krajiny. Treba spomenúť najmä úsilie cisárovnej Márie Terézie a jej syna Jozefa II. v 18. storočí a úsilie vlády v Československu v 50. až 70. rokoch 20. storočia. V tomto príspevku sme sa venovali trom stále aktuálnym otázkam súvisiacim so životom Rómov na Slovensku. Prvým je hodnotenie ich počtu, pričom si všímame oficiálne sčítania obyvateľstva a neoficiálne sčítania, a to pomocou základných štatistických metód. Druhým je hodnotenie ich rozšírenia na Slovensku a jeho zmien za posledných 130 rokov. Na vyhodnotenie tohto javu sme v príspevku okrem štandardných štatistických a kartografických metód použili aj špeciálny štatistický a kartografický postup, ktorým sme analyzovali priestorovú stabilitu rozloženia rómskeho obyvateľstva. Treťou hodnotenou otázkou je posúdenie vzťahu medzi distribúciou Rómov (rómskej populácie) a vybranými sociálnymi, ekonomickými a demografickými javmi, pričom využívame metódu korelácie medzi dvoma premennými, ktorú dopĺňame aj regresnou analýzou, konkrétne jej lineárnou variantou. Výsledky našej štúdie okrem potvrdenia niektorých skôr publikovaných poznatkov prezentovali aj nové poznatky o pozorovaných javoch.
Abstract
Seven hundred years have passed since the first written mention of the presence of Roma in Slovakia was appeared. Many professional and scientific studies and articles have been written about their life in Slovakia. In the past seven hundred years, much attention has been paid to their assimilation into society and their integration into the country's economic life. In particular, the efforts of Empress Maria Theresa and her son Joseph II in the 18th century and the efforts of the government in Czechoslovakia in the 1950s to 1970s should be mentioned. In this contribution, we addressed three still relevant questions related to the life of Roma in Slovakia. The first is the assessment of their number, while we note official population censuses and unofficial censuses, using basic statistical methods. The second is the assessment of their distribution in Slovakia and its changes in the past 130 years. In addition to standard statistical and cartographic methods, we used a special statistical and cartographic procedure in the contribution to evaluate this phenomenon, by which we analysed the spatial stability of the distribution of the Roma population. The third evaluated question is the assessment of the relationship between the distribution of Roma (Roma population) and selected social, economic and demographic phenomena, while we use the method of correlation between two variables, which we also supplement with regression analysis, specifically its linear variant. In addition to confirming some previously published knowledge, the results of our study also presented new knowledge about the observed phenomena.
Kľúčové slová / Keywords
Rómovia, obyvatelia rómskeho etnika, Slovensko, počet Rómov, rozmiestnenie Rómov, sociálne, ekonomické a demografické charakteristiky
Roma, inhabitants of the Roma ethnicity, Slovakia, number of Roma, distribution of Roma, social, economic and demographic characteristics
Metodika a dátové zdroje
Na Slovensku sa v roku 2022 oslavuje 700. výročie prvej písomnej zmienky o Rómoch, keď sa richtár mesta Spišská Nová Ves v roku 1322 zmienil o ich existencii v lesoch rodiny Mariássyovcov. Samuel Augustiny ab Hortis v roku 1406 napísal prvú ucelenú monografiu o Rómoch na území bývalého Uhorska.
Získanie spoľahlivých dát o počte a rozmiestnení obyvateľov rómskeho etnika bolo a je často spojené s problémami a terminologickou nevyjasnenosťou. Po roku 1989 neexistujú na Slovensku relevantné štatistiky o etnickom zložení rómskeho obyvateľstva, aj napriek tomu, že sa občania po prvýkrát mohli pri celoštátnom sčítaní obyvateľstva prihlásiť k rómskej národnosti.
Počty prihlásených k rómskej národnosti v oficiálnych sčítaniach obyvateľstva v rokoch 1991, 2001 a 2011 sa však považujú za podhodnotené voči skutočnému počtu obyvateľov rómskeho etnika na Slovensku. V sčítaní v roku 2021 si občania mohli uvádzať prvú i druhú národnosť, čo vyvolalo opäť diskusie o počte Rómov na Slovensku aj v kontexte realizácie vládnych politík voči tomuto etniku. V roku 2021 si rómsku národnosť uviedlo 67 179 občanov Slovenska ako prvú a 88 985 ako druhú národnosť, čo bolo nižšie ako v predchádzajúcich sčítaniach.
Autori príspevku považujú geografické štúdie o Rómoch za dôležité a zdôrazňujú potrebu aktívneho zapojenia Rómov do spoločenského života na Slovensku vzhľadom na ich súčasnú koncentráciu v niektorých regiónoch a problémy s ich zapojením.
Prezentovaný príspevok má tri ciele. Prvým je zhodnotiť vývoj populácie rómskeho etnika, respektíve Rómov, podľa neoficiálnych sčítania ľudu, a tiež podľa výsledkov úradných sčítaní obyvateľstva žijúceho na Slovensku. Súčasťou prvého cieľa je urobiť teoretickú konštrukciu etnickej štruktúry obyvateľstva Slovenska v roku 2021. Druhým cieľom je zhodnotiť priestorové rozloženie rómskeho etnika, resp. Rómov na Slovensku. Tretím cieľom je diskutovať o vzťahu medzi distribúciou populácie rómskeho etnika, resp. Rómov, k niektorým základným ekonomickým, sociálnym a demografickým javom (dlhodobá nezamestnanosť, poberatelia sociálnych dávok, detská úmrtnosť a ďalšie).
Výsledky
Príspevok mal tri hlavné ciele: sledovať vývoj počtu obyvateľov rómskeho etnika (Rómov) na Slovensku, analyzovať zmeny v rozmiestnení Rómov a zhodnotiť ich vzťah k vybraným spoločenským javom.
Pri oficiálnom sčítaní ľudu, keď občania Slovenska mohli uviesť len jedno etnikum, čo bolo v roku 2011, sa k Rómom hlásilo 105 738 obyvateľov (1,96 % z celkový počet obyvateľov Slovenska). V roku 2021 sa prihlásilo 61 179 obyvateľov Slovenska k rómskemu etniku ako prvému (1,23 % z celkového počtu obyvateľov Slovenska) a 88 985 obyvateľov, ktorí ho označili v druhom v poradí (1,63 %), t. j. spolu predstavovalo 2,86 % z celkového počtu. Neoficiálne sčítania rómskeho obyvateľstva uvádzajú výrazne vyššie hodnoty počet obyvateľov rómskeho etnika žijúcich na území Slovenska. V roku 1989 bol zistený počet rómskych obyvateľov 253 493 (4,01 % z celkového počtu obyvateľov Slovenska). Najnovší prieskum rómskeho etnika obyvateľov pre potreby atlasu rómskej komunity zrealizovaný v roku 2019 deklaruje 2019 417 535 obyvateľov rómskeho etnika na Slovensku (7,66 %). Počet obyvateľov rómskeho etnika na Slovensku pravidelne rastie, pričom sa zvyšuje aj jeho podiel na celkovom počte obyvateľov Slovenska. Dynamickejší rast možno pozorovať pri sledovaní čísel podľa neoficiálnych sčítania ľudu.
Pri hodnotení priestorovej stability rozloženia rómskej populácie sme porovnávali údaje z oficiálnych sčítaní obyvateľstva o rozmiestnení Rómov (1991, 2001, 2011, 2021) a údaje z neoficiálnych sčítaní rómskeho obyvateľstva podľa okresov (2013, 2019) s rozložením rómskeho obyvateľstva z oficiálneho sčítania ľudu v roku 1980. Porovnali sme zmeny v podieloch Rómov (obyvateľov rómskeho etnika) v jednotlivých okresoch. Z hľadiska hodnotenia zmeny v rozložení obyvateľstva rómskeho etnika nie je prekvapujúce, že zdroje údajov, kde bola rómska populácia identifikovaná odborným odhadom (Atlasy rómskych komunít 2013 a 2019) veľmi významne korelujú s údajmi získanými sčítacími komisármi pri sčítaní v roku 1980 (0,97 za rok 2013 a 0,94 za rok 2019). Toto zistenie do určitej miery vypovedá o priestorovej stabilite rómskeho etnika (nie Rómov) na Slovensku vyše štyridsať rokov. Z oficiálnych sčítaní najvýraznejšie koreluje sčítanie v roku 2001 s 1980, zatiaľ čo sčítanie z roku 2001 najlepšie koreluje s ostatnými oficiálnymi sčítaniami. Toto zistenie je logické, pretože je to od polovice intervalu, ktorý sme monitorovali od roku 1991 do roku 2021.
Dôležité zistenia korelačnej a regresnej analýzy medzi rozdelením Rómov a obyvateľov rómskeho etnika s vybranými sociálnymi javmi je, že podobné hodnoty korelačných koeficientov pre sociálne, ekonomické a demografické premenné, ktoré sa skúmajú, dosiahli údaje z Atlasu rómskych komunít s údajmi za rok 2019 s údajmi z oficiálneho sčítania ľudu v roku 2021 (výber 1. a 2. etnika spolu). To naznačuje, že postup, ktorým etnicita bola určená (možnosť prihlásiť sa k viacnásobnej etnicite) v ostatnom sčítaní v roku 2021 pomerne dobre objektivizuje situáciu ohľadom priestorového rozloženia rómskej komunity na Slovensku. Počet Rómov v získaných okresoch zo sčítania ľudu v roku 2011 (bola zistená len jedna etnicita) koreluje so skúmanými premennými rádovo o 20 % až 30 % menej. Malá skupina dvoch premenných, ktoré vykazovali silnú koreláciu s podielom Rómovia v dvoch zdrojoch údajov (Pearsonov korelačný koeficient dosiahol hodnotu v rozsah 0,8 až 1 a -1 až -0,8) predstavujú premenné: miera nezamestnanosti (zdroje údajov za roky 2019 a 2021) a miera dlhodobej nezamestnanosti (2019 a 2021). V druhej malej skupine troch premenných sa ukázala silná korelácia s podielom Rómov aspoň v jednom zdroji údajov podľa premenných poberateľov sociálnych dávok na 100 obyvateľov (údaje z roku 2019), poberatelia sociálnych dávok na 100 obyvateľov v produktívnom veku (2019) a dojčenskej úmrtnosti (2021). Z hodnotených závislých premenných len jedna premenná, hrubá miera čistej migrácie, dosahuje nízku koreláciu (Pearsonov korelačný koeficient v rozmedzí -0,4 až 0,4) z desiatich premenných vo všetkých troch zdrojoch údajov. Dve závislé premenné, priemerná mesačná mzda a stredná dĺžka života pri narodení, dosiahli nízku koreláciu pre jeden zdroj údajov a oba pre zdroj údajov z roku 2011.
Zdroje literatúry
ANDERLE, A. 1994. Dovětek lektora (k článku Fibingerová 1994: Územní plánování a urbanizmus, XXI).BLEHA, B. 2011. Lokálny demografický vývoj na Slovensku: percepcia, spoločenské mplikácie a interdisciplinárne výzvy. Sociológia, 43, 4, 362-390.
DANIHEL, V., KARIKA, G. 1995. Počet Rómov v SR. In: Zborník príspevkov Smolenice 9. máj 1994, 12-24.
DŽAMBAZOVIČ, R., JURÁSKOVÁ, M. 2002. Sociálne vylúčenie Rómov na Slovensku. In: Vašečka, M. (ed.) Čačipen pal o Roma. Súhrnná správa o Rómoch na Slovensku. IVO, Bratislava, 257-564.
FALŤAN, L., GAJDOŠ, P., PAŠIAK, J. 1995. Sociálna marginalita území Slovenska. S. P. A. C. E., Bratislava.
FIELD, A. 2013. Discovering statistics using IBM SPSS statistics. Sage, London.
FIBINGEROVÁ, V. 1994. Rómske obyvateľstvo na Slovensku. Územní plánování a urbanizmus, XXI, 82-90.
FONSECOVÁ, I. 1995. Pochovajte ma postojačky; Rómovia a ich cesty. Slovart, Bratislava.
FRASER, A. 1992. The Gypsies/Cigáni. 1. vyd., Nakladatelství Lidové Noviny, Praha.
FULKOVÁ, E. 1994. Bohatstvo vlastnej kultúry: špecifiká projektovania kultúrno-výchovnej práce s rómskym obyvateľstvom. Národná osveta, 17, 29-30.
GECELOVSKÝ, V. 2004. Nariadenia voči Rómom na Slovensku do roku 1945. Prešov, Tlačiareň Victoria.
GEHREROVÁ, R., KEREKES, D. 2022. Koľko je na Slovensku Rómov? Medzi atlasom a sčítaním je stále veľká priepasť (+ mapy a grafy). [online] [cit. 2022-02-04]. Dostupné na: https://dennikn.sk /2704842/kolko-je-na-slovensku-romov-medzi-atlasom-a-scitanim-je-stale-velka-priepast-mapy-a-grafy/
HAJKO, J. 2015. Hoď do mňa kameňom: spolužite s Rómami na Slovensku. Slovart, Bratislava.v HANCOCK, I. 2005. My rómsky národ; Ame sam e Rromane džene. Petrus Publishers, Bratislava.
HORVÁTHOVÁ, E. 1964. Cigáni na Slovensku; Historicko-etnografický náčrt. Vydavateľstvo SAV, Bratislava.
CHAJDIAK, J. 2009. Štatistika v exceli 2007. Statis, Bratislava.
JURÁSKOVÁ, M., GALLOVÁ KRIGLEROVÁ, E., RYBOVÁ, J. 2004. Atlas rómskych komunít na Slovensku 2004. Inštitút pre verejné otázky, Bratislava.
JUROVÁ, A. 1993. Vývoj rómskej problematiky na Slovensku po roku 1945. Goldpress, Košice.
JUROVÁ, A., 2000. Vývoj postavenia Rómov na Slovensku a otázky ich „integrácie“ do spoločnosti. In: Janto, J. (ed.) Integrácia Rómov na Slovensku. Acta Universitatis ss. Cyrilli et Methodii Tyrnaviae, Tomus II., Ethnologia Actualis Slovaca, I , 2, Trnava, 9-29.
JUROVÁ, A. 2002. Rómovia v období od roku 1945 po november 1989. In: Vašečka, M. (ed.) Čačipen pal o Roma. Súhrnná správa o Rómoch na Slovensku. IVO, Bratislava, 53-77.
JUROVÁ, A. 2004. Rómovia na Slovensku. In: Šutaj, I. (ed.) Národ a národnosti na Slovensku; Stav výskumu po roku 1989 a jeho perspektívy. Universum, Prešov, 247-271.
KANDRÁČOVÁ, V. 2002. Priority geografického výskumu „rómskeho problému“. In: Tej, J. (ed.) Stály rozvoj regiónov: skúsenosti, problémy, perspektívy. ManaCon, Prešov, 112-116.
KANDRÁČOVÁ, V. 2007. Rómske osídlenie Košickej kotliny. Geographia Cassoviensis, 1, 1, 67-73
KANDRÁČOVÁ, V. 2010. Rómske osídlenie na Slovensku. In. Mezei, I., Baraas, D. (eds.)Geografické poznatky bez hraníc: výber z maďarských a slovenských príspevkov z fyzickej a humánnej geografie. Košice, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, 127-144.
KOREC, P., ONDOŠ, S., MATU, P., PÁLKOVÁ, P. 2005. Regionálny rozvoj Slovenska v rokoch 1989-2004. Geografika, Bratislava.
KORIM, V. 2006. Dejiny Rómov (Vybrané kapitoly pre asistentov učiteľa). Bratia Sabovci s.r.o.
KORIM, V. 2007. Dejiny Rómov. Vybrané kapitoly pre asistentov učiteľov. Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica.
KOZMOVÁ, G. 2004. Rómsky problém na Slovensku. [online] [cit. 2022-02-04]. Dostupné na: http://ucm.sk/revue/2004/4/Kozmova.pdf
KUMANOVÁ, Z. 1998. Etnická identifikácia tzv. cigánsko-rómskej kolónie v Plaveckom Štvrtku. Slovenský národopis, 46, 1, 42-59.
LAJČÁKOVÁ, J., GALLOVÁ-KRIGLEROVÁ, E., KADLEČÍKOVÁ, J., BALÁŽOVÁ, Z., CHUDŽÍKOVÁ, A. 2017. Riešenie nezamestnanosti Rómov; od mýtu k praxi a späť. Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Bratislava.
LIÉGEOIS, J. P. 1995. Rómovia, Cigáni, kočovníci. Charis s.r.o., Bratislava.
LORAN, T. 2002. Sociálna politika a zamestnanosť Rómov. In: Vašečka, M. (ed.) Čačipen pal o Roma. Súhrnná správa o Rómoch na Slovensku. IVO, Bratislava, 565-586.
MANN, A. B. 1992. Neznámi Rómovia: zo života a kultúry Cigánov-Rómov na Slovensku. Bratislava, Ister Science Press.
MATLOVIČ, R. 2005. Geografia obyvateľstva Slovenska so zreteľom na rómsku minoritu. FHPV PU, Prešov.
MATLOVIČOVÁ, K., MATLOVIČ, R., MUŠINKA, A., ŽIDOVÁ, A. 2012. Rómovia na Slovensku Základné charakteristiky Rómskej populácie na Slovensku s dôrazom na priestorové aspekty ich diferenciácie. In Penczes, J., Radics, Z. (eds.) Roma popuation on the peripheries of the Visegrad countries. Spatial trends and social challenges. Debrecen, 77-104.
MARCINČIN, A., MARCINČINOVÁ, Ľ. 2009. Straty z vylúčenia Rómov; Kľúčom k integrácii je rešpektovanie inakosti. [online] [cit. 2012-02-18]. Dostupné na: http://www.iz.sk/download-files/sk/osf-straty-z-vylucenia-romov.pdf>
MESZÁROS, J., VAŇO, B. 2004. Reprodukčné správanie obyvteľstva v obciach s nízkym životným štandardom. [online] [cit. 2022-02-04]. Dostupné na: http://www.infostat.sk/vdc/pdf/nizkyzs.pdf
MUŠINKA, A., ŠKOBLA, D., HURRLE, J., MATLOVIČOVÁ, K., KLING, J. 2014. Atlas rómskych komunít na Slovensku 2013. Regionálne centrum Rozvojového programu OSN Pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov, Bratislava.
PODOLÁK, P. 2000. Geografické a demografické charakteristiky rómskeho obyvateľstva na Slovensku. Geografický časopis, 52, 3, 269-284.
RADIČOVÁ, I., JURÁSKOVÁ, M., KRIGLEROVÁ, E., RYBOVÁ, J., ŠEBESTA, M.,MUŠINKA, A. 2004. Atlas rómskych komunít na Slovensku. [online] [cit. 2022-02-04]. Dostupné na: http://romovia.vlada.gov.sk/index.php?/ID=3553
RAVASZ, Á., KOVÁCS, Ľ, MARKOVIČ, F. 2020. Atlas rómskych komunít 2019. VEDA, vydavateľstvo SAV, Bratislava.
SULÍK, R. 2008. Určité etnikum. Hospodárske noviny, 29.12.2008, str.7.
ŠEBESTA, M. (2003). Rómovia pod patronátom socialistického štátu. (1948-1989). In Kotvanová, A., Szép, A., Šebesta, M. (eds.) Vládna politika a Rómovia 1948 – 2002. Academic Electronic Press, Bratislava, 11-31.
ŠPROCHA, B. 2014. Reprodukcia rómskeho obyvateľstva na Slovensku a prognóza jeho populačného vývoja. Prognostický ústav SAV, Bratislava.
ŠPROCHA, B., TIŠLIAR, P. 2016. Obraz rómskej populácie v Uhorsku na konci 19. storočia. Historický časopis, 64, 2, 267-297.
ŠPROCHA, B., ĎURČEK, P. 2017. Rómovia na Slovensku v sčítaniach obyvateľov 1980 – 2011. INFOSTAT, Bratislava.
ŠPROCHA, B., BLEHA, B. 2018. Does Socio-Spatial Segregation Matter? “Islandsˮ of High Romany Fertility in Slovakia. Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie, 109, 2, 239-255.
ŠRÁMKOVÁ, K. 2006. Posun rómskej otázky na Slovensku v súvislosti s jeho vstupom do Európskej únie. Fakulta sociálních studií, Masarykova Univerzita, Brno (bakalárska práca).
ŠUVADA, M. 2015. Rómovia v slovenských mestách. Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava.
ŠUVADA, M., SLAVÍK, V. (2016). Prínos slovenskej geografie do výskumu rómskej minority na Slovensku. Acta Geographica Universitatis Comenianae, 60, 2, 207-236.
VALNÁ, S. 2002. Chudoba a exklúzia – program ich riešenia. Práca a sociálna politika, 7-8, 9-10.
VAŇO, B. 2001. Demografická charakteristika rómskej populácie v SR. [online] [cit. 2022-02-04]. Dostupné na: http://www.infostat.sk/vdc/pdf/rom.pdf
VAŇO, B., HAVIAROVÁ, E. 2002. Demografické trendy rómskej populácie. In Vašečka, M. (ed.). Čačipen Pal o Roma (súhrnná správa o Rómoch na Slovensku). Inštitút pre verejné otázky, Bratislava, 475-502.
VAŠEČKA, M. 2001. Rómovia. In Kollár, M., Mesežnikov, G. (eds.) Slovensko 2001. Súhrnná správa o stave spoločnosti. IVO, Bratislava.
VAŠEČKA, I. 2006. Sociálne potrební Rómovia a sociálna pomoc v Českej republike. Masarykova univerzita v Brne, Fakulta sociálních studií, dizertačná práca, Brno.
ZACHAR PODOLINSKÁ, T., HRUSTIČ, T., BELÁK, A. 2015. Čierno-biele svety: Rómovia v majoritnej spoločnosti na Slovensku. Veda, Bratislava
Internetová stránka k predmetnému výskumu s mapovými výstupmi
» http://humannageografia.sk/kega/tema1/
Stiahnutie príspevku zo stránky časopisu
» http://actageographica.sk/stiahnutie/66_2_01_Korec_kol_upr.pdf