RÓMOVIA SÚ NA SLOVENSKU UŽ 700 ROKOV;
ICH POČET, ROZMIESTNENIE A VZŤAH K VYBRANÝM SPOLOČENSKÝM JAVOM.
  » späť na hlavnú stránku projektu KEGA
 


Mapové výstupy
 Rozmiestnenie obyvateľov rómskej národnosti v okresoch SR v jednotlivých obdobiach
 Porovnanie jednotlivých období s rokom 1980
 Počet Rómov v jednotlivých obdobiach
 Porovnanie s priemerom SR v danom období
 Porovnanie vývoja počtu a podielu Rómov vo vybraných okresoch SR


Hlavné zistenia
Významným faktorom, prečo sa venujeme téme Rómov na Slovensku, je ich prítomnosť na tomto území po dobu 700 rokov. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1322, keď sa objavili v kronike mesta Spišská Nová Ves. Samuel Augustiny ab Hortis v roku 1406 napísal prvú ucelenú monografiu o Rómoch v bývalom Uhorsku.

Problémy sčítavania obyvateľstva a nesprávne odhady:
Diskrepancie v počtoch Rómov na Slovensku sú evidentné pri sčítaniach obyvateľstva v rokoch 1991, 2001 a 2011. Oficiálne počty sa ukázali byť výrazne podhodnotené v porovnaní so skutočným počtom obyvateľov rómskeho etnika. Sčítanie obyvateľstva v roku 2021 ukazuje nové trendy a nesúlad s predchádzajúcimi indexmi rastu.

Výzva získania spoľahlivých dát o Rómoch:
Získanie spoľahlivých dát o počte a priestorovom rozmiestnení Rómov na Slovensku je problematické. Terminologická nevyjasnenosť v otázke vnímania Rómov pridáva ďalšie komplikácie. Od roku 1989 chýbajú relevantné štatistiky o etnickom zložení obyvateľstva, aj napriek deklarovaným vládnym politikám zameraným na pomoc Rómom.

Analýza priestorového rozmiestnenia Rómov a sociálnych javov: Tretí cieľ článku sa zameriava na analýzu priestorového rozmiestnenia Rómov na Slovensku a ich vzťahu k základným spoločenským javom. Zhodnotenie priestorovej stability a hodnotenie týchto vzťahov poskytujú podnety pre reálne opatrenia s cieľom zlepšiť súčasnú situáciu Rómov na Slovensku.


Stiahnutie príspevku zo stránky časopisu

» http://actageographica.sk/stiahnutie/66_2_01_Korec_kol_upr.pdf




 
  Stránka je súčasťou projektu KEGA | Projekt č. 047UK-4/2021 | Priestorové nerovnosti a znevýhodnenia vo výuke humánnej geografie: geoinformatika inovatívne
© Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja