Regionálne rozdiely na Slovensku v rokoch 2001 a 2021
  » späť na hlavnú stránku projektu KEGA
 


Mapové výstupy
 Index dochádzky
 Počet obyvateľov
 Podiel osôb s vysokoškolským vzdelaním (osoby 15+)
 Volebný výsledok Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) v roku 2002 / Progresívneho Slovenska (PS) v roku 2023
 Priemerný vek
 Index starnutia
 Vzdialenosť od Bratislavy v minútach
 Podiel Rómov
 Miera urbanizácie
 Priemerná nominálna mesačná mzda
 Hustota zamestnanosti
 Podiel zamestnanosti v základných odvetviach
 Podiel zamestnanosti vo výrobe
 Miera evidovanej nezamestnanosti
 Objem zahraničných investícií na 1000 obyvateľov
 Regionálne zhluky podľa faktora demografických zmien a faktora regionálnej hierarchie
 Regionálne zhluky podľa faktora ľudského kapitálu, faktora demografických zmien a faktora štrukturálnej zamestnanosti


Hlavné zistenia

Štúdia je zameraná na identifikáciu a analýzu podmieňujúcich faktorov (javov), ako aj regionálnych výsledkov prostredníctvom faktorovej analýzy a zhlukovej analýzy. Výsledky odhalili vplyv troch podmieňujúcich faktorov: regionálna hierarchia, štrukturálna zamestnanosť a druhý demografický prechod (starnutie).

Faktor regionálnej hierarchie je výsledkom pozitívnej korelácie indexu dochádzky, priemernej mesačnej mzdy, priamych zahraničných investícií a hustoty zamestnanosti v oboch obdobiach. Pozoruhodný je trend rastu významu subfaktorov dochádzky za prácou, priamych zahraničných investícií a veľkosti populácie medzi rokmi 2001 a 2021.

Faktor štrukturálnej zamestnanosti pozitívne koreluje s fenoménmi ako napr. nezamestnanosť, podiel Rómov a vzdialenosť od Bratislavy. Dôležitá je skutočnosť, že podiel ľudí zamestnaných vo výrobe tu predstavuje doplnkový segment trhu práce. V regiónoch, kde prevláda zamestnanosť vo výrobe absentuje zamestnanosť v službách základnej ekonomiky, a naopak.

Faktor druhého demografického prechodu pozitívne koreluje so stupňom urbanizácie, čo potvrdzujú predchádzajúce výskumy, že mestské prostredie má staršiu vekovú štruktúru.

V rokoch 2001 a 2021 sa objavili dve skupiny faktorov formujúcich regionálne nerovnosti:
  • (1) zdroje ekonomického rastu v podobe regionálnej hierarchie a metropolizácie priamych zahraničných investícii, ktoré sú viazané na vysokoškolsky vzdelaných ľudí a voličov strany Progresívne Slovensko a
  • (2) zdroje sociálnej ochrany v podobe štrukturálnej zamestnanosti pri tlmení rastu miery nezamestnanosti a podpore sociálnej inklúzie priestorovo segregovaných rómskych komunít, ale na úkor ekonomického rastu.
V kontexte klastrovej analýzy výskum odhalil niektoré odľahlé pozície regiónov. Opätovne sa potvrdila extrémna dominancia regiónu Bratislava, ktorý vytvoril jeden zhluk. Západo-východný gradient a sídelná hierarchia naďalej rozdeľuje Slovensko na „dva svety“: bohaté (juho)západné – chudobné (severo)východné regióny.

Prehlbovanie alebo znižovanie regionálnej nerovnosti je determinované zhora nadol vzhľadom na geografické faktory a ekonomickú veľkosť a štruktúru Bratislavy.

Tiež má zmysel realizovať prípadové štúdie periférnych regiónov s odľahlými hodnotami, pretože kombinujú podmienky rozvoja špecifické pre daný región, ktoré je užitočné analyzovať pomocou kvalitatívnych metód. Príkladom je región Orava, kde sa uplatňujú netrhové kooperatívne sociálne siete a stratégie prežitia.

Aj keď boli identifikované dve početné skupiny regiónov ležiace na západe a na severe stredného Slovenska, resp. na východe Slovenska, ide o vnútorne heterogénne regióny so špecifickými potrebami a nedostatkami.


Stiahnutie príspevku zo stránky časopisu

» http://www.actageographica.sk/stiahnutie/67_2_02_Rusnak_et_al.pdf



 
  Stránka je súčasťou projektu KEGA | Projekt č. 047UK-4/2021 | Priestorové nerovnosti a znevýhodnenia vo výuke humánnej geografie: geoinformatika inovatívne
© Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja