Prospektívny prístup pri regionálnej analýze procesu populačného starnutia na Slovensku „alebo starnutie z opačného konca“
  » späť na hlavnú stránku projektu KEGA
 


Mapové výstupy
 Podiel osôb vo veku 65 a viac rokov
 Podiel osôb so zostávajúcou strednou dĺžkou života 15 a menej rokov
 Rozdiel kvintilových pozícií
 Index starnutia
 Prospektívny index starnutia
 Rozdiel kvintilových pozícií
 Index ekonomického zaťaženia starým obyvateľstvom
 Prospektívny index ekonomického zaťaženia starým obyvateľstvo
 Rozdiel kvintilových pozícií


Hlavné zistenia

Riešenie, ktoré málokto používa: V slovenskej vedeckej aj odbornej obci chýba výraznejšie uplatňovanie a rozpracovanie konceptu prospektívneho veku pri analýze populačného starnutia. Retrospektívny vek hovorí o tom koľko rokov osoba už prežila. Prospektový vek vyjadruje že koľko rokov bude s najväčšou pravdepodobnosťou žiť.

Dôležitosť zohľadňovania rozdielov medzi pohlaviami: Text poukazuje na nutnosť zohľadňovať výrazné rozdiely v dĺžke života medzi pohlaviami pri analýze populačného starnutia. V reakcii na tieto rozdiely bol vyvinutý nový metodický prístup s prospektívnymi indikátormi.

Rozdiely medzi retrospektívnym a prospektívnym prístupom: Štúdia odhalila prípady, kedy konvenčné indikátory starnutia naznačovali progres, ale prospektívne indikátory poukazovali na nižšiu úroveň starnutia. To ukazuje na význam a prínos nových perspektív pri hodnotení starnutia.

Regionálne odchýlky od konvenčných indikátorov: Okresy na západnom a strednom Slovensku, ktoré sa podľa konvenčných ukazovateľov javia ako relatívne staré, patria z hľadiska perspektívneho prístupu k priemerným alebo aj mladším populáciám. Opačná situácia je najmä na juhu západného a stredného Slovenska. Okresy v tejto oblasti boli konvenčnými ukazovateľmi identifikované ako jednotky s priemernou alebo podpriemernou úrovňou starnutia. Prospektívnym prístupom patria tieto regióny jednoznačne medzi najstaršie na Slovensku.

Dôležitosť multidimenzionálnych prospektívnych prístupov: Text zdôrazňuje, že nové multidimenzionálne prospektívne prístupy predstavujú dôležitý krok k lepšiemu a reálnejšiemu hodnoteniu procesu populačného starnutia. Ich aplikácia je však náročná, vyžaduje kombináciu viacerých zdrojov údajov a môže naraziť na obmedzenia spojené s dostupnosťou údajov na regionálnej úrovni.

Možnosti aplikácie: Princíp perspektívneho veku sa da použiť na vymedzenie hranice veku odchodu do dôchodku, resp. vymedzení času, koľko osoby strávia na dôchodku.


Stiahnutie príspevku zo stránky časopisu

» https://uge-share.science.upjs.sk/webshared/GCass_web_files/articles/GC-2018-12-2/6sprocha_durcek_212-223.pdf




 
  Stránka je súčasťou projektu KEGA | Projekt č. 047UK-4/2021 | Priestorové nerovnosti a znevýhodnenia vo výuke humánnej geografie: geoinformatika inovatívne
© Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja