|
Mapové výstupy
Zaočkovanosť dvomi dávkami 1.12.2021 (priemer za predchádzajúcich 14 dní)
Incidencia k 1.12.2021 (priemer za predchádzajúcich 14 dní)
Pozitivita k 1.12.2021 (priemer za predchádzajúcich 14 dní)
Štandardizovaná incidencia k 1.12.2021 (priemer za predchádzajúcich 14 dní)
Rezíduá pre incidenciu (hodnoty, o ktoré sa líšia reálne namerané dáta voči dátam, ktoré odhadol model)
Rezíduá pre pozitivitu (hodnoty, o ktoré sa líšia reálne namerané dáta voči dátam, ktoré odhadol model)
Rezíduá pre štandardizovanú incidenciu (hodnoty, o ktoré sa líšia reálne namerané dáta voči dátam, ktoré odhadol model)
Hlavné zistenia
Vakcinácia má vplyv na šírenie vírusu: Korelačná analýza potvrdzuje, že úroveň zaočkovanosti regionálnych populácií má významný vplyv na šírenie ochorenia. Táto súvislosť sa potvrdila medzi sledovanými ukazovateľmi v sade 79 jednotiek okresov SR.
Konkrétne vyjadrenie vplyvu očkovania na mieru pozitivity: V okrese (na vrchole šírenia variantu Delta), kde by bola nulová miera zaočkovanosti, možno očakávať až 57% pozitívnych PCR testov. V prípade, ak by v okrese bola zaočkovaná polovica populácie, tak by bola 34% miera pozitivity na ochorenie Covid-19. Ak by sa v okrese podarilo dosiahnuť základnú zaočkovať 95% populácie, tak by bolo pozitívnych menej ako 15% PCR testov.
Rôzne vlny vírusu: Pri delta vlne sa ukazuje, že rozdiely v hodnotách incidence a pozitivity medzi najviac a najmenej očkovanými regiónmi sa zväčšujú. Tento trend pretrvával dva a pol mesiaca. Naopak, pri vlne omikronu sú výsledky menej presvedčivé, ale stále dostatočne zrejmé. Naznačuje to, že variant Omikron má väčšiu schopnosť šírenia. Vďaka tomu dochádza často k reinfekciám.
Rôzne vplyvy opatrení: Efekt očkovania však nie je „čiernobiely“. Rozdielne účinky očkovania v delta a omikron vlnách súvisia s nižším poklesom mobility, menej drastickými opatreniami , či obchádzaním týchto opatrení zo strany obyvateľstva, čo sa tiež mohlo regionálne líšiť.
Dôležitosť geoštatistických prístupov: Geoštatistické prístupy pomáhajú odhaľovať príčiny nižšej korelácie, ako ju vyjadrujú konvenčné štatistiky. To je dôležité, ak vysvetlenia nie sú založené len na jednom dominantnom vysvetľujúcom faktore.
Sociodemografické a geografické faktory: Pri analýze regionálnych populácií je dôležité venovať pozornosť sociodemografickým a geografickým charakteristikám, ktoré zvyšujú/znižujú očkovací efekt. Ide nielen o vek, ale aj o vzdelanie, mobilitu, či socioekonomická depriváciu a ďalšie vplyvy. Tieto faktory sa môžu podieľať na tom aký je záujem o očkovanie a ako sa prípadne darí dodržiavať protipandemické opatrenia.
Stiahnutie príspevku zo stránky časopisu
» https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10208556/
|
| |